Dzień Ziemi – 22.04.2016

Tematem przewodnim obchodów Dnia Ziemi była woda. Ta cudowna substancja daje życie, ale też zabiera. Żeby temu zapobiec zaprosiłam do szkoły strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Golubiu – Dobrzyniu.

Nasi goście opowiedzieli o bezpieczeństwie korzystania z akwenów wodnych, pokazali sprzęt, jaki wykorzystują w akcjach ratowniczych. Uczniowie mogli wszystkiego dotknąć, wsiąść do pontonu, podnieść deskę ratowniczą używaną w akcjach na lodzie.  Ponadto strażacy przestrzegali uczniów przed gaszeniem urządzeń elektrycznych wodą, przed wypalaniem traw.

W drugiej części szkolnych obchodów Dnia Ziemi uczniowie obejrzeli inscenizację, która poruszała problem braku wody i jej zanieczyszczania. Aby uzmysłowić dzieciom jak ważny jest to związek chemiczny przedstawiłam prezentację multimedialną o roli wody w przyrodzie i życiu człowieka.

Uczniowie z niecierpliwością czekali na ogłoszenie wyników konkursu plastycznego, który polegał na zaprojektowaniu znaczka zachęcającego do oszczędzania wody w domu, w szkole.

W kategorii klas I – III równorzędne I miejsce jury przyznało:

• Weronice Witkowskiej z klasy I
  • Rozalii Napolskiej z klasy II
  • Kacprowi Hnatuszowi  z klasy III

Wyróżnione zostały prace:

• Lilki Napolskiej
  • Julki Spieczyńskiej
  • Kacpra Spieczyńskiego.

W kategorii klas IV – VI główną nagrodę otrzymała praca Kacpra Pliszczyńskiego z klasy VI.

Wyróżnienia otrzymali:

• Jagoda Napiórkowska
  • Magdalena Szymańska.

Laureaci i wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody.

Spotkanie zakończyłam błyskawicznym quizem (z nagrodami) dla publiczności, sprawdzającym ich wiedzę o wodzie.

Sławomira Pliszczyńska