Wycieczka do Bydgoszczy

Wtorkowy dzień, 9 października, 40-osobowa grupa uczniów spędziła w Bydgoszczy. Atrakcje tego miasta mile nas zaskoczyły.

Niezapomniane chwile przeżyliśmy w „Muzeum Mydła i Historii Brudu”. Ciekawa opowieść o higienie osobistej człowieka poparta była ogromną ilością zgromadzonych eksponatów. Gwoździem programu był własnoręczny wyrób mydełek. Sami decydowaliśmy o kształtcie, kolorze i zapachu naszych cudeniek. Nie oparliśmy się zakupom gotowych mydeł, które zaskakiwały kształtami, zapachem.

Sympatyczny był także spacer z przewodnikiem po bydgoskiej starówce. Zobaczyliśmy „Wyspę Młyńską”, „Bydgoską Wenecję”, zabytkowe spichrze i wiele innych ciekawych miejsc. Dowiedzieliśmy się m.in., że w tym mieście kręcone były sceny film „Magiczne drzewo”. Czarodziejskie czerwone krzesło stoi na Wyspie Młyńskiej. Dzieci mogą na nim siadać i w myślach wypowiedzieć życzenie, które się spełni. Nie mogliśmy obojętnie przejść obok takiej atrakcji.

Kolejnym punktem programu było „Exploseum” czyli poniemiecka  fabryka materiałów wybuchowych z czasów II wojny światowej. Trasa zwiedzania obejmowała dawne budynki fabryki, ale też tunele .  Z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści o produkcji materiałów wybuchowych, ciężkiej i niebezpiecznej pracy przymusowych robotników. Były też wesołe akcenty, np. zabawny film o Alfredzie Noblu, robienie zdjęć w żołnierskich hełmach, mundurach, z bronią w ręku, pobyt w pomieszczeniu fluoroscencyjnym, gdzie zęby świeciły nam na zielono! A różne części  garderoby na biało lub różowo.

Regeneracja sił miała miejsce w McDonaldzie, ale już w Toruniu.

Bydgoszcz to ciekawe miasto i warto tam wrócić.

Sławomira Pliszczyńska