Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Jędryczki w Ostrowitem

Zaginiony świat robótek ręcznych

Od maja do końca października 2015r., na terenie naszej szkoły, realizowany jest projekt "Zaginiony świat robótek ręcznych". Fundusze na jego przeprowadzenie pozyskaliśmy w  ramach projektu "Inicjuj z FIO", który jest dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.   

W działaniach bierze udział 30 osób (dzieci i dorosłych), mieszkańców Ostrowitego i okolic. 

Cele projektu to:

  • podniesienie umiejętności własnoręcznego wykonywania ozdób, dekoracji, elementów odzieży,
  • zintegrowanie różnych grupy społeczeństwa, pokazanie, że można razem miło spędzić czas, uczyć się od siebie, pomagać sobie,
  • stworzenie możliwości spędzania wolnego czasu w sposób atrakcyjny, jednocześnie pożyteczny, rozwijając swoje zdolności, zainteresowania, wrażliwość artystyczną

W maju i w czerwcu 2015r. odbyły się warsztaty robienia na drutach i szydełkowania. Powstały m.in:

  • pierwsze szaliki,
  • "chwytaki" do garnków,
  • podstawki pod gorące szklanki,
  • proste serwetki,
  • dziesiątki metrów łańcuszków, które posłużyły do ozdobienia drzew w przyszkolnym parku. 

24 czerwca byliśmy w  Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach "W zagrodzie kujawskiej", podczas których poznali ozdoby bogatego domu kujawskiego. Uczyli się wycinać z papieru firanki, sypać wzory z piasku (kiedyś tak zdobiono ścieżki prowadzące do domów). Był też czas na zwiedzanie skansenu, zabawę dawnymi drewnianymi zabawkami, próby gry na starych instrumentach muzycznych. Wizytę w muzeum zakończyliśmy poczęstunkiem (pyszny placek drożdżowy i kawa zbożowa).

Działania zostały zawieszone na czas wakacji. Po przerwie wakacyjnej - we wrześniu i w październiku odbywają się zajęcia z haftu krzyżykowego i szycia (ręczne i maszynowe). Zakupiliśmy nawet maszynę do szycia.

Wielu uczestników projektu połknęło przysłowiowego bakcyla i każdą wolną chwilę wypełniało robótkami w domu i w szkole. W szkole widać było uczniów "dziergających" na przerwach, podczas oczekiwania na odjazd do domu. Obecnie "na topie" jest haft krzyżykowy. Swoich sił próbują również uczniowie, którzy nie są objęci projektem. Ponieważ instruktor haftu jest nauczycielem bibliotekarzem uczniowie przychodzą do biblioteki i  ćwiczą nowe umiejętności. Należy podkreślić, że w tej grupie jest wielu chłopców z klasy III.

W ostatnim tygodniu października odbędzie się zebranie kończące działania w ramach projektu. Pochwalimy się swoimi wytworami, powspominamy i poplanujemy. Możliwe, że projekt będzie kontynuowany.

 

Koordynator projektu: Sławomira Pliszczyńska