Pożegnanie byłego Dyrektora naszej Szkoły

20 stycznia 2024 roku pożegnaliśmy na cmentarzu w Sopocie byłego nauczyciela i Dyrektora w latach 1972 - 82  naszej Szkoły Pana Łukasza Sadowskiego.

Zgromadziliśmy się w tym miejscu by pożegnać człowieka wyjątkowego, dla którego nie istniały rzeczy niemożliwe. Pan Sadowski przez okres swojego bogatego życia był przede wszystkim wspaniałym nauczycielem, inicjatorem wielu przedsięwzięć i doskonałym organizatorem. W naszej wiejskiej szkole był twórcą i założycielem zespołu muzycznego, tanecznego, chóru, który nie tylko uświetniał uroczystości na terenie gminy, ale rozsławiał ją w województwie, jak również zdobywał czołowe miejsca na przeglądach Szkolnych Zespołów Artystycznych. Występy tego zespołu jak i innych prowadzonych przez Pana Sadowskiego emitowane były w telewizji ogólnopolskiej. Pisano o nich na łamach prasy i zachwycano się poziomem umiejętności wychowanków Pana Łukasza.

W ciągu trwania pobytu i pracy Pana Sadowskiego w Ostrowitem systematycznie modernizowano teren naszego parku, tzw. stary budynek szkolny, nową szkołę oddaną w części do użytku w 1965 r.  oraz pozyskiwano wiele pomocy dydaktycznych, instrumentów muzycznych oraz strojów ludowych. To ułamek pracy zawodowej Pana Sadowskiego, który wychował pokolenia wspaniałych ludzi. Z Jego ogromnej wiedzy i doświadczenia korzystały również urzędy Gmin, miast, Kuratoria. Był inspektorem do spraw Kultury w Wydziale Oświaty PPRN w Golubiu- Dobrzyniu.

Pan Łukasz Sadowski wraz z małżonką Krystyną, ówczesną nauczycielką wychowania fizycznego, był zawsze blisko ludzkich problemów. Służył pomocą, dobrą radą i osobistym zaangażowaniem.

W delegacji szkolnej podczas uroczystości pogrzebowych w Sopocie brał udział poczet sztandarowy, który stanowiły byłe uczennice i nauczycielki Szkoły Podstawowej w Ostrowitem: Bożena Rozwonkowska, Hanna Kowalska oraz Iwona Smużyńska.

Iwona Smużyńska