Niedziela, 2020-03-29

Jesteś tutaj: Start / Patron szkoły

Życiorys patrona

2015-06-22

Tadeusz Jędryczka urodził się 18 stycznia 1902 roku we wsi Lubiewo (powiat tucholski, województwo kujawsko-pomorskie).

Ukończył seminarium nauczycielskie w Tucholi.

W roku 1923, mając 21 lat, objął poniemiecką 4-klasową szkołę w Poćwiardowie i zamieszkał w tamtejszym budynku szkolnym.

Był pierwszym polskim nauczycielem. Sam jeden uczył wszystkie cztery klasy.

Tadeusz Jędryczka był nauczycielem bardzo wymagającym, wzorowo wypełniającym swoje obowiązki.

1933 roku zawarł związek małżeński z miejscową panną Barbarą Goebel (siostrą ostrowickiego proboszcza Bernarda Goebla).

W ciągu krótkiego pożycia małżeńskiego urodziło się p.Jędryczkom troje dzieci: Iwona, Barbara i January.

1939 roku nauczyciel Tadeusz Jędryczka (oficer Wojska Polskiego) wziął udział w wojnie obronnej przeciwko Niemcom.

Po klęsce wrześniowej wrócił do żony i dzieci, ale tejże nocy został aresztowany przez okupanta.

W październiku 1939 roku został stracony w rejonie fortów toruńskich. Miał wówczas 37 lat.

Nauczycielem w Poćwiardowie był 16 lat.

6 kwietnia 2001 roku nasza szkoła przyjęła imię Tadeusza Jędryczki. Świadkiem tej uroczystości był syn patrona-January Jędryczka oraz wnuczka patrona-Marzena Zychowicz (córka pana Januarego).

Czytaj więcej o: Życiorys patrona