ZAJĘCIA Z BIOLOGII NA UMK

25 osobowa grupa uczniów kl. VII i VIII spędziła środę- 29 września 2021r.- na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK w Toruniu.  Zostaliśmy zaproszeni na bezpłatne zajęcia z biologii w ramach projektu „Biologia bez barier”. Potraktowano nas jak studentów, więc na początku wysłuchaliśmy dwóch bardzo ciekawych wykładów  na temat biotechnologicznych metod rozmnażania roślin (kultury in vitro) oraz wykorzystaniu enzymów przez człowieka. Po teorii przyszedł czas na praktykę- zajęcia laboratoryjne. Pracowaliśmy w dwóch grupach i  każda z nich klonowała fikusa Benjamina poprzez sporządzenie mikrosadzonek na pożywce agarowej ( w sterylnych warunkach), robiła sztuczne nasiona z „mikropędami” ziemniaka, usuwała z mleka laktozę, uzyskiwała twaróg z mleka.  Pobyt na uniwersytecie pozwolił uczniom zobaczyć, jak wyglądają zajęcia studentów, uzyskać ogromną dawkę przydatnej wiedzy.Uśmiech Być może ktoś z tej grupy uczniów zdecyduje się studiować biotechnologię.

Sławomira Pliszczyńska