Redbull - nie doda Ci skrzydeł. Czyli, jak napoje energetyczne wpływają na organizmy naszych dzieci.

Coraz większa liczba dzieci w wieku szkolnym sięga po napoje energetyczne. Niepokojącą tendencją jest obniżenie granicy wieku, w którym dzieci spożywają tego typu napoje. W opinii jednej z uczennic naszej szkoły zapytanej Po co sięga po napoje energetyczne? stwierdziła, że dodają jej "POWERA". Potocznie uważa się, że tzw. energetyki niwelują uczucie zmęczenia, pobudzają organizm, poprawiając kondycję psychiczną i fizyczną. W rzeczywistości mechanizm ich działania jest zupełnie inny. Dzięki zawartej kofeinie i dużej ilości cukrów, pobudzają organizm na bardzo krótki czas, następnie pogłębiając uczucie zmęczenie oraz wywołując drażliwość i niepokój. Dodatkowo zbyt częste spożywanie przez dzieci energy drinków może doprowadzić do stanów lękowych, nadpobudliwości, przyspieszenia tętna czy problemów ze snem. Warto wiedzieć, że jedna mała puszka napoju energetycznego zawiera tyle kofeiny co filiżanka mocnej kawy. Wielu rodziców uważa napoje energetyczne za "zwykły" gazowany napój, w rzeczywistości, jak podkreśla Rzecznik Praw Dziecka - kofeina, która jest głównym składnikiem "energetyków" jest substancją psychoaktywną, która nie powinna występować w diecie dzieci. Niestety dostęp do tych popularnych napojów jest bardzo prosty, ponieważ można je kupić praktycznie w każdym sklepie, bez ograniczeń wiekowych. Znaczącą rolę w walce z nadużywaniem napojów energetycznych wśród dzieci i młodzieży odgrywają poza nauczycielami przede wszystkim rodzice. Warto, aby rodzice zdawali sobie sprawę, jakie konsekwencje niesie za sobą spożywania napojów energetycznych i uświadamiali to swoim dzieciom.