Anime - czy to tylko niegroźna bajka...?

Wśród dzieci coraz częściej możemy zaobserwować fascynację mangą, czyli japońskimi komiksami i ich wersją animowaną, czyli tzw. anime. Manga i anime to przede wszystkim kolorowy, zróżnicowany i jaskrawy świat, który chętnie przyciąga najmłodszych. Tematyka, którą porusza manga i anime jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Często my dorośli uważamy, że są to tylko niegroźne chińskie bajki, niestety w wielu przypadkach nie są one dostosowana dla młodego odbiorcy.  Te na pozór “nieszkodliwe bajki” bardzo często zawierają sceny walk, dotykają zagadnienia samookaleczeń, przemocy czy erotyki. Szczególnie niepokojące mogą być takie tytuły jak np. Tokyo Ghoul opowiadające o ghoulach, które, aby przetrwać muszą, żywić się ludzkim mięsem oraz popularna kategoria yaoi, skupiająca się na romansie dwóch mężczyzn. Trzeba mieć świadomość, że obcowanie dzieci z takimi treściami, może powodować bardzo niekorzystne skutki wychowawcze, wykształcając niepożądane wzorce zachowań, a nawet zmiany osobowości.