Obserwacje i pomiary azymutu i wysokości Słońca nad horyzontem

Mikołaj Kopernik prowadził 505 lat temu, na początku 1517 roku, obserwacje Słońca na zamku w Olsztynie. Na ścianie zamkowego krużganka znajduje się wykonana przez niego tablica, którą wykonał na podstawie wyników swoich obserwacji. Część tej tablicy dotrwała do dziś i można ją oglądać na ścianie krużganka. Mikołaj Kopernik zaznaczał na ścianie położenie zajączka świetlnego powstającego w wyniku odbicia promieni słonecznych od zwierciadła, jakim prawdopodobnie była powierzchnia rtęci w naczyniu umieszczonym na parapecie krużganka i dokonując odpowiednich pomiarów wyznaczał wysokość nad horyzontem i azymut Słońca. Prawdopodobnie był pierwszym, który użył do pomiarów wartości azymutu i wysokości Słońca takiej metody zamiast gnomonu.

W miesiącach styczeń - luty troje naszych uczniów pod opieką Pani Joanny Polakiewicz obserwowało zmiany położenia Słońca metodą Kopernika. W ich wyniku stwierdzono, że zmieniła się wysokość położenia Słońca, a tym samym zwiększył się kąt padania promieni słonecznych. Wydłużyła się również droga Słońca nad horyzontem.

Obserwacje prowadzili następujący uczniowie:

• Weronika Balińska,
  • Mateusz Piwoński