Poczucie wartości i zdrowie psychiczne dzieci - raport Młode Głowy

Według danych polskiej policji w 2021 r. 1439 dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą, z czego 127 prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu do roku 2020 oznacza to 77% wzrost zachowań samobójczych wśród najmłodszych. Niestety 2022 r. przynosi 2031 prób samobójczych, a w porównaniu z 2020 r. odnotowuje się przyrost o 140 proc. Fundacja UNAWEZA pochyliła się nad opisanym problemem i podjęła się realizacji projektu "Młode Głowy.Otwarcie o zdrowiu psychicznym". Projekt Młode Głowy obejmuje największe w Polsce badanie stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W badaniu wzięło udział 184.000 uczniów w wieku 10-19 lat ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problemy ze zdrowiem psychicznym młodzieży oraz szerzenie wiedzy o dostępnych formach pomocy. Wyniki badania MŁODE GŁOWY pokazują jak niski poziom samooceny mają dzieci i młodzież w Polsce. Ponad 65% uczniów biorących udział w badaniu chciałby mieć większy szacunek do samego siebie, 58,4% czasami czuje się bezużyteczna, ok 32% dzieci nie lubi siebie. Obraz młodzieży, który wyłaniają wyniki badań, to obraz przepełniony samotnością, skrajnie niską samooceną, brakiem chęci i motywacji do działania. Badania pokazują również, że co trzeci uczeń nie ma chęci do życia, 1/3 badanych przyznaje, że ma problemy w nauce, co trzeci młody człowiek czuje się samotny, ponad 30% dzieci nie akceptuje tego kim jest i jak wygląda, a co piąty czuje się uzależniony od nowych technologii. Więcej informacji o przedstawionym problemie oraz całą treść raportu z badania można znaleźć na stronie fundacji UNAWEZA, pod adresem www.unaweza.org, zachęcamy do lektury.