Nie bądź śmieszny, nie pal!

W 2 semestrze uczniowie klasy 4 mieli okazję uczestniczyć w realizowanym przez panią pedagog programie profilaktycznym, mającym na celu dostarczenie wiedzy na temat szkodliwości palenia papierosów. Głównym założeniem programu było zwiększenie wiedzy uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów oraz zapobieganie paleniu papierosów wśród uczestników zajęć, zarówno obecnie, jak i w przyszłości. Celem programu było również ukazanie atrakcyjności życia wolnego od uzależnienia tytoniowego. Uczniowie dowiedzieli się jakie są skutki palenie w kontekście medycznym, społecznym, psychologicznym, jakie są plusy niepalenia oraz mieli okazję ćwiczyć zachowania asertywne, potrzebne by nie ulegać presji palenia. Podczas prowadzonych zajęć zostały wykorzystane zróżnicowane metody aktywizujące, dzieci uczestniczyły w dyskusjach, pracowały w grupach, dzieliły się własnymi refleksjami i pomysłami. Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności. Wiedzę zdobytą w trakcie trwania projektu uczniowie będą mogli wykorzystać w życiu codziennym.

Julia Skorska