"Recykling czy upcykling"

Dzisiejsze 2 lekcje biblioteczne w klasie II tematyką nawiązywały do zbliżającego się DNIA ZIEMI. Opierały się one na tekście „Opowieść o butelce” pochodzącym z książki „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli”. Wspólnie poszukaliśmy wad i zalet opakowań szklanych i plastikowych. Wyjaśniliśmy sobie z czego produkuje się szkło i plastik oraz czym różni się recykling od upcyklingu. Pracując w grupach uczniowie szukali pomysłów ponownego wykorzystania niepotrzebnych przedmiotów. Były to: szklana i plastikowa butelka, metalowa puszka i słoik. Z ciekawością wysłuchaliśmy propozycji grup, a następnie obejrzeliśmy przykłady upcyklingu znajdujących się w internecie. Byliśmy zdumieni kreatywnością ludzi. Uczniowie mieli też możliwość zabawy „bączkami” wykonanymi z płyty CD oraz nakrętek.

Sławomira Pliszczyńska