Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Jędryczki w Ostrowitem

Kopalnia soli w Kłodawie

3 października 2017 r. 43-osobowa grupa uczniów przeżyła wycieczkę do kopalni soli w Kłodawie. To jedyna, wciąż działająca kopalnia tego produktu spożywczego w Polsce.Oprócz soli białej można tam spotkać ogromne pokłady soli różowej. Występuje też ona w innych barwach.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od ubrania kasków (niezbędnego atrybutu górnika). Następnie udaliśmy się do szybu "Barbara", gdzie czekała na nas winda (ta sama, którą jeżdżą górnicy).

Zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnię ziemi z prędkością 6 m/s pozostawił  niezapomniane wrażenia. Nie obyło się bez krzyków i pisków. Pierwszym punktem podziemnego spaceru była  kaplica św. Kingi - opiekunki górników solnych.  Tam, nasz przewodnik, opowiedział legendę o św. Kindzie; wyjaśnił, skąd w Kłodawie wzięła się sól; jak niebezpieczna jest praca górnika. Mieliśmy okazję obejrzeć  wyeksploatowane komory solne, maszyny używane w podziemnym górnictwie solnym i inne osobliwości kłodawskiej kopalni. Wszystko okraszone było ciekawym komentarzem. Odważniejsi uczestnicy wycieczki lizali ściany, całowali w słone usta Skarbnika (taki całus zapewnia świetne oceny!).

W jednej z komór  solnych znajduje się scena, na której- od czasu do czasu- występują muzycy. Akustyka jest tam wspaniała! Niektóre dziewczęta skorzystały z niepowtarzalnej okazji wystąpienia 600 m pod powierzchnią ziemi i zaprezentowały swoje wokalne umiejętności. Będzie co wspominać dzieciom, wnukom...

Miłą niespodzianką była możliwość zabrania z kopalni różowej soli (tyle, ile byliśmy w stanie udźwignąć). Później już tylko emocjonująca jazda windą na powierzchnię, prezent w postaci 1 kg soli spożywczej dla każdego uczestnika, zakupy w sklepiku i powrót do domu. Chyba było super...

                                                                                                                                        Sławomira Pliszczyńksa