Tadeuszki

Już na stałe wpisały się w tradycje ostrowickiej szkoły Tadeuszki - jesienne spotkania,  mające na celu wspomnienie dwóch postaci, jakże ważnych dla okolicznej społeczności – patrona szkoły Tadeusza Jędryczki i ks. Tadeusza Nowakowskiego.

W tym roku obchodziliśmy 100 rocznicę urodzin ks. Tadeusza Nowakowskiego, dlatego uroczystość przybrała wyjątkowy charakter. W szkole została zorganizowana uroczysta sesja Rady Gminy Golub – Dobrzyń, w której uczestniczyli wójt Marek Ryłowicz, radni naszej gminy, mieszkańcy Ostrowitego i okolic a także wójt Stanisław Linart, radni i mieszkańcy Gminy Bolimów.

Co łączy te dwie gminy? Otóż niezwykła postać ks. Tadeusza, który w parafii Ostrowite sprawował swoją posługę przez 45 lat, a w Bolimowie urodził się i został pochowany.

Na uroczystą sesję złożyły się wystąpienia: dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ostrowitem pani Brygidy Izajasz, wójtów gmin, panów Marka Ryłowicza i Stanisława Linarta. Opowieść o ks. Nowakowskim przedstawiona przez Joannę Urbaczewską - prezes ostrowickiego Klubu Seniora. Program artystyczny pt. „W ogrodzie gospodarza” przygotowany przez dzieci i młodzież z ostrowickiej szkoły. Występ chóru Klubu Seniora w Ostrowitem. Wystąpili również Jan Hubert radny gminy Bolimów i sołtys Bolimowa Jadwiga Marusiak.

Są ludzie, którzy mają wpływ na nasze życie. Są tacy, którzy swoim przykładem wskazują drogę, dają siłę, pomagają w trudnych chwilach. Taki był ksiądz Tadeusz Nowakowski. Urodzony w mazowieckiej wsi, pilny uczeń, partyzant, esperantysta, poeta a przede wszystkim niezwykły duszpasterz.

Wielki człowiek, ale nie rzucał się w oczy. Zaletą ludzi wielkich jest skromność. Taki był śp. ks. Tadeusz. Nie uważał, że robi coś wielkiego, robił to do czego został powołany.