Wycieczka klasy IV

Wtorek, 9 czerwca 2021r., klasa IV spędziła na wycieczce. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie.  Mieści się ono w dawnym kościele i pozwala poznać historię oraz tajniki wytwarzania książek. Podczas warsztatów ćwiczyliśmy pisanie ptasim piórem i atramentem, wyprodukowaliśmy własny z papier z banknotów wycofanych z obiegu oraz wydrukowaliśmy certyfikat udziału w zajęciach.

Punktualnie o godz.12.00 stawiliśmy się w Forcie IV w Toruniu. Powitał tam nas pruski żołnierz, który oprowadził naszą klasę po tej obszernej budowli z XIX wieku. Po zwiedzaniu przyszedł czas na podchody. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Grupa uciekających skutecznie wykonała swoje zadanie, więc grupa poszukujący nie zdołała jej zlokalizować. Kolejnym punktem programu były zabawy integracyjne. Na długo zapamiętamy strzelanie z prawdziwego łuku, gdyż nie jest to łatwe zadanie. Strzały nie zawsze trafiały w tarczę, ale (na szczęście) strat w ludziach nie było. Po intensywnie spędzonym czasie upiekliśmy kiełbaski na ognisku i po ich zjedzeniu ruszyliśmy w drogę powrotną do Ostrowitego. Tych kilka godzin pozwoliło nam na zbliżenie się do siebie, odnowienie relacji międzyludzkich. Był to też czas intensywnej nauki w innych, niż szkolne ławki warunkach.

Sławomira Pliszczyńska