Święto Jabłka – 06.10.2014

Jabłko – owoc niedoceniany przez Polaków – doczekał się swojego święta w naszej szkole. Przygotowania do tej imprezy rozpoczęłam już na początku września. W bibliotece została wykonana gazetka ścienna, która zawierała przysłowia o jabłkach, informacje o historii uprawy jabłoni, zdrowotnych właściwościach oraz symbolice tych owoców. Kolejnym działaniem było ogłoszenie konkursu dla uczniów na najciekawszą rymowankę o jabłkach. W szranki konkursowe mogli stanąć również rodzice. Ich zadaniem było wykonanie jabłka z dowolnego materiału. Do Święta Jabłka przygotowywały się całe klasy, którym przydzieliłam zadania. Pracownikom szkoły zaproponowałam udział w konkursie kulinarnym na najlepsze danie z wykorzystaniem tych owoców.

Wreszcie nastał poniedziałek 6 października 2014r. Od samego rana uczniowska komisja smakowała dania przygotowane przez pracowników szkoły. Było to potężne wyzwanie. Uczniowie najwyżej ocenili słodkości przygotowane przez panie: Bożenę Rozwonkowską, Marię Topolewską i Katarzynę Woźniak.

O godzinie 10:00 rozpoczęliśmy wspólne świętowanie. Poszczególne klasy prezentowały swoje zadania. Wysłuchaliśmy wiersza "Entliczek – pentliczek”"(klasa II), piosenki "Czerwone jabłuszko" (klasa III). Uczniowie klasy IV pokazali produkty, które można wykonać z tych owoców. Zabawne scenki klasy V przybliżyły widzom przysłowia oraz symbolikę jabłek. Najstarsi uczniowie zachęcali do spożywania jabłek poprzez ukazywanie ich zdrowotnych właściwości.

Po programie artystycznym przyszedł czas na podsumowanie konkursów. W pierwszej kolejności nagrody trafiły do rąk rodziców, którzy wykonali przepiękne, pomysłowe prace. Uczniowie (oglądający  wystawę  prac  rodziców w  bibliotece) oraz jury najwyżej ocenili jabłko pani Anety Hnatusz, która otrzymała super nagrodę.

I miejsce zajęła Pani Natasza Zglenicka

II miejsce Pani Agnieszka Spieczyńska

III miejsce Pani Lidia Skrzyniecka.

Pozostali rodzice (12 osób) – uczestnicy konkursu – otrzymali nagrody pocieszenia.

Teraz przyszła pora  na wręczenie nagród uczniom, którzy mieli napisać  krótkie rymowanki. Efektem ich  twórczości były tylko 2 rymowanki i 12  ciekawych wierszy. W grupie rymowanek I miejsce otrzymała Zosia Rutkowska z kl. II, natomiast Ewelina Broszko z kl.VI otrzymała II miejsce. Trudniejszy  wybór  był  w  grupie  wierszy. Jednogłośnie I miejsce przypadło Aleksandrze Melerskiej z kl. II, II miejscem podzielili się następujący uczniowie: Kacper Spieczyński, Emil Rutkowski, Jakub Paradowski, Martyna Trzcionka, Weronika Szefler, Patrycja Przybyszewska, Jagoda Napiórkowska, Magdalena Rutkowska i Julia Cyrankowska. III miejsce zajęły: Oliwia Okońska oraz Magdalena Szymańska.

Nagrody dla uczniów zakupiłam za fundusze uzyskane ze sprzedaży makulatury. Wspólne świętowanie zakończyliśmy degustacją jabłek oraz zaśpiewaniem (kolejny raz) jabłuszkowego hymnu.

Gościem na Święcie Jabłka była Pani Irmina Krupa z Urzędu Gminy w Golubiu-Dobrzyniu, która przeprowadziła ekologiczne konkursy dla ucznia i jego rodzica. Pytania były bardzo trudne, ale wszystkie pary doskonale sobie z nimi poradziły, otrzymując w nagrodę zgniatarki do butelek.

Sławomira Pliszczyńska