TikTok pod kontrolą rodziców

TikTok to wytwór ostatnich kilku lat, z którego chętnie korzystają najmłodsi. Niestety poza słodkimi układami tanecznymi, jest to miejsce gdzie powstają niebezpieczne trendy, szerzą się fejki czy negatywne wzorce zachowań. Co oferuje ta popularna aplikacja dzieciom? Z jakimi treściami mogą się tam spotkać? Czy zawsze treści te są bezpieczne i dostosowane do wieku? W łatwy i szybki można odpowiedzieć na te pytania, warto jednak poświęcić chwilę i przeprowadzić prosty eksperyment. Chcąc doświadczyć na własnej skórze, jak działa aplikacja TikTok, można ją zainstalować określając nasz wiek np. na 13 lat. Dzięki temu zabiegowi poznamy, jakie treści algorytm TikToka kieruje do tej grupy wiekowej. Znajomość tego, jak działa TikTok i jakie treści są w im ukazane pozwoli lepiej spojrzeć na świat, w który wkracza dziecko. Dla rodziców, którzy chcą mieć większą kontrolę, nad treściami, które oferuje aplikacja, TikTok przygotował opcję włączenia kontroli rodzicielskiej. Funkcja ta pozwoli monitorować treści, z którymi dziecko ma kontakt, w trakcie korzystania z aplikacji. Dodatkowo dzięki tej opcji można kontrolować ilość czasu, które dziecko spędza na TikToku, ustawiając limit np. 10 min dziennie. Warto rozmawiać z dziećmi o treściach, z którymi ma kontakt podczas korzystania z TikToka oraz uświadamiać je, że do wielu treści powinno podchodzić z rozwagą i krytycyzmem.

Julia Skorska