Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Jędryczki w Ostrowitem

Psycholog szkolny w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Ostrowitem

W  naszej szkole rozpoczął pracę psycholog szkolny. W ten sposób w szkole poszerzono skład specjalistów wykonujących zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Pani Agnieszce Angowskiej – Jasińskiej powierzone jest wiele zadań i obowiązków. Jej działania mają na celu pomagać nie tylko uczniom, ale też nauczycielom oraz rodzicom. Psycholog szkolny ma inne, bardziej celowe przygotowanie merytoryczne niż nauczyciel. Pani Agnieszka Angowska-Jasińska, poza stosownym wykształceniem i licznymi ukończonymi szkoleniami, posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Jej wiedza została doceniona i artykuł jej autorstwa pt. ,,Dzieciocentryzm” został opublikowany w najstarszym czasopiśmie popularnonaukowym propagującym wiedze psychologiczną ,,Charaktery”.

Pani Agnieszka może pomóc w trudnej sytuacji, z którą nie mógłby poradzić sobie inny pracownik. Zapewnia kompleksową pomoc dziecku, gdyż współpracuje z nauczycielami, rodzicami oraz innymi specjalistami w stworzeniu pełnego i wielopoziomowego planu wsparcia.

Od Pani Agnieszki wymagana jest wiedza z różnych obszarów życia społecznego oraz łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Bez wątpienia obecność takiego specjalisty daje wiele pozytywów dla całej szkolnej społeczności.

Psycholog nie ocenia, rozmawia z uczniem o problemie, pomaga mu znaleźć rozwiązanie sytuacji z którą się zgłosił. Uczeń musi mieć pewność, że może porozmawiać kiedy czuje taką potrzebę, kiedy ma trudności w szkole z nauką lub w kontaktach z rówieśnikami lub rodzicami.

Psycholog szkolny pomaga nauczycielom zrozumieć sytuację ucznia,  wspomaga nauczyciela w nowych formach pracy, mających swoje źródło w psychologii, konsultuje trudności uczniów i wypracowuje odpowiednie rozwiązania dla danej sytuacji.

Czym Pani Agnieszko zajmuje się psycholog szkolny?

Coraz więcej mówi się o problemach emocjonalnych wśród dzieci i młodzieży. Chociaż nauczyciele i pedagodzy szkolni starają się pomagać swoim uczniom w trudnych i kryzysowych momentach, to nie zawsze mają ku temu czas i odpowiednie narzędzia. Psycholog szkolny jest właśnie po to, aby wspierać uczniów mierzących się z emocjonalnymi i psychicznymi problemami, dzięki swojemu specjalistycznemu wykształceniu oraz kwalifikacjom. Mogą to być występujące u uczniów zarówno przedłużające się okresy złego samopoczucia, trudności w nauce, problemy z grupą rówieśniczą, trudne relacje rodzinne czy uporanie się z traumatycznym doświadczeniem, jak np. śmiercią bliskiej osoby. Psycholog szkolny udziela dziecku wsparcia emocjonalnego oraz szuka dróg wyjścia z sytuacji. Moim zadaniem jest również prowadzenie zajęć z uczniami, na których omawiane są ważne dla nich zagadnienia. Z pomocy psychologa szkolnego skorzystać mogą też nauczyciele i rodzice/opiekunowie dziecka.

Na czym polega Pani współpraca z nauczycielami i rodzicami?

Rodzic może zgłosić się do mnie po pomoc, jeśli napotyka np. na problemy w zachowaniu dziecka, z którymi nie może sobie sam poradzić. Także wtedy, gdy w rodzinie zaszły poważne zmiany, jak rozwód rodziców, narodziny dziecka czy przeprowadzka. Współpracuję z rodzicami w zakresie zagadnień wychowawczych, wskazuję odpowiednią literaturę, instytucje pomocowe itp.

Nauczyciele najczęściej współpracują z psychologiem, kiedy w grupie występują problemy i napięcia lub gdy uczeń nagle opuszcza się w nauce, zaczyna wagarować, drastycznie zmienia się jego zachowanie. W zapewnieniu pomocy uczniowi psycholog szkolny może współpracować też z pracownikami poradni psychologiczno-pedagogicznej.