XV Jubileuszowy Powiatowy Konkurs „POLSKI PAPIEŻ 1978–2005 – KU PAMIĘCI”

Nigdy więcej wojny!
To pokój, pokój musi kierować losami
narodów i całej ludzkości.
(św. Jan Paweł II)

28 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Jędryczki w Ostrowitem odbył się XV Jubileuszowy Powiatowy Konkurs POLSKI PAPIEŻ 1978–2005 – KU PAMIĘCI”. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Starosty Golubsko-Dobrzyńskiego pana Franciszka Gutowskiego i Wójta Gminy Golub-Dobrzyń pana Marka Ryłowicza.

Konkurs POLSKI PAPIEŻ 1978–2005 – KU PAMIĘCI” został zainicjowany w 2006 r. w Radzie Gminy Golub-Dobrzyń na wniosek ówczesnego jej przewodniczącego pana Sławomira Izajasza. Rok po śmierci Jana Pawła II, pan Izajasz zorganizował uroczystą sesję Rady Gminy, poświęconą pamięci wybitnego Papieża Polaka. Sesja poprzedzona była wystawą i rozstrzygnięciem konkursu plastycznego dla dzieci przedszkolnych i szkolnych. W sesji brali udział laureaci konkursu wraz z rodzicami. Co roku odbywały się uroczyste sesje papieskie poprzedzane nabożeństwami w kościołach na terenie gminy. Decyzją Rady Gminy konkurs został przeniesiony do naszej szkoły. Zmienił formę. Został poszerzony o część recytatorską i prezentacje multimedialne.

Każdego roku konkurs odbywa się pod innym hasłem przewodnim. Tym razem zmaganiom przyświecała myśl: Święty Jan Paweł II – Papież Pokoju”.

Nad przebiegiem wydarzenia czuwała Komisja Konkursowa w składzie:

1. Pan Krzysztof Pieczka - Sekretarz Gminy Golub – Dobrzyń,
  2. Pani Aneta Hnatusz - Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury, Spraw Socjalnych, Turystyki i Rekreacji,
  3. Pani Barbara Sosnowska – nauczyciel Zespołu Szkół Nr 3 w Golubiu-Dobrzyniu
  4. Pan dr Zbigniew Modrzyński – nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Miejskich w Golubiu-Dobrzyniu
  5. Pani Brygida Izajasz – wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostrowitem

Jak każdego roku najwięcej emocji wzbudził konkurs recytatorski, w którym wzięli udział uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych z terenu powiatu golubsko-dobrzyńskiego.  Zadaniem recytatorów było przedstawienie utworu poetyckiego nawiązującego do II wojny światowej (liryka wojenna, patriotyczna, poezja św. Jana Pawła II, Pokolenia Kolumbów, itp.).

Występy uczestników niejednokrotnie były poruszające. Młodzi ludzie wykazali niezwykły artyzm w przygotowaniu swoich recytatorskich prezentacji. Decyzją jury wyniki konkursu recytatorskiego są następujące:

Kategoria klasy IV-V:

I miejsce – MONIKA WRÓBLEWSKA – Zespół Szkół Miejskich w Golubiu-Dobrzyniu

II miejsce – HANNA JARZYŃSKA – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Jędryczki w Ostrowitem

III miejsce – KINGA LEWANDOWSKA –  Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach

Wyróżnienie – LUIZA KAMPER – Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kowalewie Pomorskim

Kategoria klasy VI-VII:

I miejsce –  WITOLD TYKAŁOWSKI – ZSP, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Nowogrodzie

II miejsce – AGATA KALINOWSKA – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lisewie

III miejsce – GABRIELA OBARA Zespół Szkół Miejskich w Golubiu-Dobrzyniu

Wyróżnienie – BARTOSZ CZERŻNIEWSKI - Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Jędryczki w Ostrowitem

Najtrudniejsze zadanie do wykonania mieli uczniowie klas VIII. Musieli przedstawić opanowany pamięciowo tekst prozatorski będący fragmentem: encykliki, homilii, kazania bądź wystąpienia św. Jana Pawła II, traktującego o potrzebie pokoju na świecie, zaniechaniu wojen.

Kategoria klasy VIII:

I miejsce – MAGDALENA NADWORNA - ZSP, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie

II miejsce – ADAM OKOŃSKI – ZSP, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Jędryczki w Ostrowitem

III miejsce – WERONIKA CACKOWSKA - ZSP, Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej we Wrockach

Serdecznie podziękowania dla Komisji Konkursowej za podjęcie tak trudnego zadania. Gratulujemy wszystkim uczestnikom udanego występu. Wyrazy uznania kierujemy do nauczycieli przygotowujących swoich podopiecznych.

Szczególne podziękowania składamy fundatorom nagród:

• Staroście  Golubsko-Dobrzyńskiemu panu Franciszkowi Gutowskiemu
  • Wójtowi Gminy Golub-Dobrzyń panu Markowi Ryłowiczowi
  • Wicestaroście Pani Danucie Maleckiej
  • Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Jędryczki w Ostrowitem
  • Pani Justynie Piwońskiej

Tegoroczny temat konkursu jest niezwykle aktualny i wpisuje się w życie i działalność Jana Pawła II. Papież często mówił: „Nigdy więcej wojny”. Jeśli będziemy żyć tym przesłaniem i pamięcią o okrucieństwach, może zbudujemy świat, w którym ludzie żyją w pokoju. Jeśli będziemy okazywać sobie szacunek, respektować prawa człowieka, reagować na niesprawiedliwość, świat może być piękniejszy.