Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Z okazji obchodów Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom, który przypada 10 września, odbyła się w Warszawie Konferencja pod hasłem: Życie warte jest rozmowy: Edukuj-Wspieraj-Bądź.

Każdego roku w Polsce dochodzi do ponad 5 000 samobójstw. Dwa razy więcej osób ginie w wyniku śmierci samobójczej niż w wyniku wypadków drogowych. W przeciągu ostatnich dwóch lat zachowania samobójcze wśród młodzieży wzrosły o ponad 140%.

Aby skutecznie nauczyć się zapobiegać temu zjawisku, trzeba je zrozumieć, umieć rozpoznać sygnały ostrzegawcze oraz dowiedzieć się, w jaki sposób udzielić wsparcia młodym osobom w kryzysie. W tym roku wszystkie wystąpienie poświęcone były roli szkoły w zapobieganiu zrachowaniom samobójczym wśród młodzieży.

Samobójstwo i samookaleczenia nie są prostym tematem. Za to podjęcie szczerej rozmowy o problematycznych kwestiach może uratować życie.

Zapraszam do zapoznania się w krótkimi, ale cennymi poradami.

1. Zachowaj spokój i łagodność wypowiedzi podczas inicjowania kontaktu.
  2. Zaproś osobę w kryzysie samobójczym do rozmowy, pytając:

„Jak mogę Ci pomóc?”,

„Co sprawi, że poczujesz się lepiej?”,

„Co dotychczas pomagało Ci w pokonywaniu trudności?”.

1. Wysłuchaj bez osądzania, okaż zrozumienie.
  2. Zaproponuj wsparcie, czas, uwagę.
  3. Pomóż w rozproszeniu negatywnych myśli, np. zaproponuj wspólny spacer, wyjście do kina, na zakupy, na siłownię, przejażdżkę rowerem itp.
  4. Pomóż w szukaniu różnych możliwości wyjścia z kryzysu, np. zaproponuj skorzystanie z wizyty u specjalisty – psychologa, psychoterapeuty, pedagoga, psychiatry.
  5. Pomóż zmniejszyć lęk i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, np. towarzysząc podczas wizyty u specjalisty.
  6. Pomóż zaplanować małe, ale wykonalne w danej chwili kroki.
  7. Jeśli nie wiesz, co robić, skonsultuj swoje działania ze specjalistami.
  8. W przypadku zagrożenia życia zadzwoń pod numer 112.