"Czytamy z sercem"

W dniach 29 września- 5 października wzięliśmy udział w III edycji Ogólopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z sercem”. Główne jej cele to:

-promocja literatury i czytelnictwa,

-poszerzanie wiedzy dzieci i  młodzieży na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik,

-rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych,

-propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo­-naczyniowego.

W ramach szkolnych obchodów odbyły się zajęcia, w czasie których uczniowie m.in. poznali ciekawostki o sercu, wysłuchali fragmentów książek „Kocie troski” Toma Justyniarskiego, „Moja krew ma moc” Justyny Wodowskiej, „Serce. Historia naturalna” Billa Schutta.

Uczniowie rozwiązywali „Quiz z sercem”, poznali „Alfabet zdrowego serca”, szukali skojarzeń do słowa „serce”, bawili się w kalambury z sercem w roli głównej. Nie zabrakło też czerwonych akcentów w ubiorach.

Pod okiem pana Piotra Makowieckiego uczniowie mierzyli tętno przed i po wysiłku oraz odbyły się  „Biegi  serc”.

Uczennica klasy VII-Julia Zielska, przygotowała piękny model tego narządu na ogólnopolski konkurs na model przestrzenny serca.

To był nasz drugi udział w „Czytaniu z sercem” i nie ostatni.

Sławomira Pliszczyńska